טוענים רבניים ואחריותם המקצועית

במדינת ישראל ישנן שתי ערכאות משפטיות שלהן סמכויות מקבילות בתחום דיני המשפחה. האחת הינה בית המשפט לענייני משפחה, שם הייצוג מתבצע אך ורק ע"י עורך דין מדופלם. והשנייה הינה בית הדין הרבני שם ניתן לקבל ייצוג הן ע"י עו"ד לענייני משפחה והן על ידי טוען רבני. מי הם אותם טוענים רבניים ולמה כמעט תמיד כדאי להסתייע בהם אל מול בית הדין הרבני?

טוענים רבניים – ההסמכה המקצועית

על פי החוק, טוענים רבניים הינם בעלי ההרשאה לייצג את לקוחותיהם אל מול דייני בית הדין הרבני, בדיוק כפי שעושים זאת עורכי הדין. מדובר באנשי מקצוע לכל עניין ודבר, שעד לקבלת הרשיון עוברים הכשרה שכוללת בחינות של בית הדין הרבני הגדול בחוק ובהלכה.

מהם תחומי האחריות של הטוען הרבני?

תחומי האחריות של כל טוען רבני כוללים את הקשת הרחבה ביותר של הנושאים המובאים לדיונים בפני דייני בתי הדין הרבניים כגון גירושין (מזונות אישה וילדים, משמורת, הסדרי ראייה, חלוקת רכוש וכו') הטוען הרבני למעשה מייצג את לקוחותיו בפני הדיינים בדיוק כפי שעושה זאת עורך דין מוסמך, ועליו לפעול בתום לב ולשמור על כל כללי האתיקה הנדרשים והמצופים ממנו, לרבות שמירה על חיסיון לקוחותיו, דיסקרטיות ושמירה על טהרת המשפט.

טוענים רבניים או עורכי דין – מה כדאי ומתי?

אומנם עורכי דין לענייני משפחה יכולים לייצג את לקוחותיהם אל מול שתי הערכאות המשפטיות הרלבנטיות, אך עורכי דין לא עברו הכשרה מעמיקה בהלכות הרלוונטיות בבית הדין הבני והם מכירים את הסוגיות ברמה כללית בלבד. טוענים רבניים לעומת זאת מתמחים בכל מה שקשור לבית הדין הרבני ומעורים בכל הפסיקות והתקדימים השונים המאפיינים את התחום כאשר הפער המשמעותי ביותר מתבטא בעיקר כאשר ישנן סוגיות מורכבות יותר או תיקים המצריכים יצירתיות. לכן, על מנת לשפר את סיכויי התביעה שלכם חשוב מאוד כי תפנו מראש אל משרד איכותי אשר מציע שירותי ייעוץ וליווי מקצועיים של עורכי דין וטוענים רבניים גם יחד, ועל ידי כך לקבל את התמונה הברורה באשר למצבכם הספציפי. משרד בעל מוניטין יידע לייעץ לכם מלכתחילה האם לפנות אל בית המשפט האזרחי באמצעות עורך דין, או דווקא אל זה בית הדין הרבני באמצעות טוען רבני מוסמך, איזו תביעה לנסח ומהם סיכויי ההצלחה של התביעה בפנייה לערכאה משפטית זו או אחרת.

מאמרים נוספים

גט באמצעות שליח

כאשר בני הזוג התחתנו בחתונה יהודית (ולעיתים גם בנישואין אזרחיים), סיום הנישואין – הגרושין יערכו בבית הדין הרבני. טקס הגרושין הוא מעמד בו הבעל נותן

קרא עוד »

תפריט נגישות