טוענים רבניים ואחריותם המקצועית

במדינת ישראל ישנן שתי ערכאות משפטיות שלהן סמכויות מקבילות בתחום דיני המשפחה. האחת הינה בית המשפט לענייני משפחה, שם הייצוג מתבצע אך ורק ע"י עורך דין מדופלם. והשנייה הינה בית הדין הרבני שם ניתן לקבל ייצוג הן ע"י עו"ד לענייני משפחה והן על ידי טוען רבני. מיהם אותם טוענים רבניים ולמה כמעט תמיד כדאי להסתייע בהם אל מול בית הדין הרבני? המשיכו לקרוא.

טוענים רבניים – ההסמכה המקצועית

על פי החוק, טוענים רבניים הינם בעלי ההרשאה לייצג את לקוחותיהם אל מול דייני בית הדין הרבני, בדיוק כפי שעושים זאת עורכי הדין. מדובר באנשי מקצוע לכל עניין ודבר, שעד לקבלת האישור הנכסף עוברים הכשרה שכוללת בחינות של בית הדין הרבני הגדול, בחינת אישיות וחובת לימודים בישיבה גבוהה של 4 שנים לפחות.

מהם תחומי האחריות של הטוען הרבני?

תחומי האחריות של כל טוען רבני כוללים את הקשת הרחבה ביותר של הנושאים המובאים לדיונים בפני דייני בתי הדין הרבניים כגון גירושין (מזונות אישה וילדים, משמורת, הסדרי ראייה, חלוקת רכוש וכו'), אישור מסמכים (כגון הסכמי ממון), צוואות וירושות ועוד. הטוען הרבני למעשה מייצג את לקוחותיו בפני הדיינים בדיוק כפי שעושה זאת עורך דין מוסמך, ועליו לפעול בתום לב ולשמור על כל כללי האתיקה הנדרשים והמצופים ממנו, לרבות שמירה על חיסיון לקוחותיו, דיסקרטיות ושמירה על טהרת המשפט.

טוענים רבניים או עורכי דין – מה כדאי ומתי?

אומנם עורכי דין לענייני משפחה יכולים לייצג את לקוחותיהם אל מול שתי הערכאות המשפטיות הרלבנטיות, אך כל העובדות ואינספור מקרי עבר מראים כי קשה למצוא עורך דין לענייני משפחה אשר ממש "חי" בין כתלי בית הדין הרבני ובקיא בכל הדקויות הקטנות של הדין העברי. טוענים רבניים לעומת זאת מתמחים בכל מה שקשור לבית הדין הרבני ומעורים בכל הפסיקות והתקדימים השונים המאפיינים את התחום. לכן, על מנת לשפר את סיכויי התביעה שלכם חשוב מאוד כי תפנו מראש אל משרד איכותי אשר מציע שירותי ייעוץ וליווי מקצועיים של עורכי דין וטוענים רבניים גם יחד, ועל ידי כך לקבל את התמונה הברורה באשר לתביעתכם הספציפית. ובמילים אחרות – משרד בעל מוניטין יידע לייעץ לכם מלכתחילה האם לפנות אל בית הדין האזרחי באמצעות עורך דין, או דווקא אל זה הרבני באמצעות טוען רבני מוסמך, איזו תביעה לנסח ומהם סיכויי ההצלחה של התביעה בפנייה לערכאה משפטית זו ולא אחרת.

מאמרים נוספים

גט באמצעות שליח

כאשר בני הזוג התחתנו בחתונה יהודית (ולעיתים גם בנישואין אזרחיים), סיום הנישואין – הגרושין יערכו בבית הדין הרבני. טקס הגרושין הוא מעמד בו הבעל נותן

קרא עוד »

תפריט נגישות