כתובה – מידע חשוב – אלעד זמיר ושות'

תחת החופה כל בעל נותן לאשתו את הכתובה, בה הוא מתחייב לזון אותה, לדאוג לכל צרכיה ובמידה שיתגרשו הוא מתחייב בסכום כסף.

מה הכתובה מחייבת ? מתי האשה זכאית לקבל את כתובתה ? ומתי היא מפסידה אותה ? מה זה תוספת כתובה ? מה זה כתובה מוגזמת ?

תקנו חז"ל שבעל יתחייב לאשתו שאם ימות או יגרשנה ישלם לה סכום קבוע (בתולה מאתים ואלמנה מנה). טעם התקנה כדי שלא תהא קלה בעיניו להוציאה. זאת אומרת, הכתובה היא כעין ביטוח שהבעל יחשוב פעמיים לפני שהוא מגרש את אשתו.

כתובה - כל המידע - אלעד זמיר ושות'
כתובה - כל המידע - אלעד זמיר ושות'

תוספת כתובה

אומרת המשנה במסכת כתובות, "אם רצה (בעל) להוסיף אפילו מאה מנה יוסיף". זאת אומרת שמעבר לסכום הקבוע שנקבע בכתובה יכול הבעל להוסיף ולחייב את עצמו בסכום נוסף. תוספת זו נקראת 'תוספת כתובה'.

מתי האשה זכאית לכתובה ?

האשה זכאית לכתובתה אם הבעל מת או מגרש אותה, אבל אם האשה היא זו שיוזמת את הליך הגרושין על פי רוב היא תפסיד את זכותה לכתובה. כמו כן אם יוכח כי האשה בגדה בבעלה הרי היא מפסידה כתובה. יש לציין כי כל דינים אלו כפופים לפרטי פרטים של דינים המשתנים בכל תיק לגופו.

כתובה מוגזמת

כאמור, בעל מתחייב מרצונו לאשתו בתוספת כתובה, סכום אשר נקבע על ידו בשעת כתיבת הכתובה. כאשר ההתחייבות היא בסכום דמיוני יש האומרים שהתחייבות אינה תקפה מדין 'אסמכתא'.

ישנה מחלוקת בקרב הדיינים מה ההגדרה של סכום דמיוני. יש הסוברים שמעל סכום של 120 אלף ₪ זהו סכום דמיוני ויש החולקים וסוברים שאפילו מליון ₪ אינו סכום דמיוני.

סוגיית הכתובה הינה סבוכה ומורכבת, ייצוג משפטי על ידי טוען רבני או עו"ד הבקיא בדיני הכתובה, יכול להניב תוצאות הרות גורל, לחיוב הכתובה או לפטור מלא ממנה.

מאמרים נוספים

גט באמצעות שליח

כאשר בני הזוג התחתנו בחתונה יהודית (ולעיתים גם בנישואין אזרחיים), סיום הנישואין – הגרושין יערכו בבית הדין הרבני. טקס הגרושין הוא מעמד בו הבעל נותן

קרא עוד »

תפריט נגישות